Мабуть кожна жінка чула про те, що сульфати у косметиці — це шкідливі речовини, які можуть викликати різні неприємні симптоми. І у гонитві за безпекою та користю багато хто згоден витрачати години на пошуки ідеальних шампунів та інших доглядових засобів. Проте чи насправді все так серйозно? Чи справді сульфати наскільки шкідливі? І навіщо взагалі вони потрібні? Спробуймо дати відповідь на ці питання.

Основна функція сульфатів

Щоб розібратися у призначенні сульфатів у складі косметики для волосся, потрібно у першу чергу згадати про основні етапи догляду за шкірою голови та локонами та його функції. Насправді першочерговим завданням догляду є очищення пасм та шкіри від забруднень. Очищення має бути безпечним та нетравматичним. Отже, миття волосся має відбуватися за допомогою делікатної косметичної продукції, що містить природні компоненти та не має у своєму складі агресивних речовин.

Всі традиційні шампуні діють завдяки сульфатам. Ці компоненти додають у їх склад саме для того, щоб забезпечити ефективне очищення. Вся річ у тому, що завдяки сульфатам відбувається емульгація жирів з подальшим розчиненням їх у воді. Іншими словами ці засоби сприяють тому, що великі жирові кульки розбиваються на дрібніші, а потім змиваються з поверхні шкіри та локонів. Завдяки воді шампунь гідролізується, що супроводжується утворенням піни. І бруд та частинки епідермісу механічним чином видаляються та змиваються водою.

Також сульфати виконують функцію піноутворювачів — вони впливають на якість та кількість піни. А здатність шампуню пінитися є дуже важливою характеристикою, адже велика кількість піни сприяє кращому очищенню. Завдяки їй шампунь не просто відриває від локонів жир та частинки пилу, але й утримує їх. Якщо піни буде зовсім мало, жир та інші забруднення не зможуть покинути волосся, тому миття буде неефективним.

Отже, сульфати важливі для:

  • піноутворення;
  • невеликої витрати продукту — немає потреби промивати волосся багато разів для досягнення чистоти;
  • ефективного змішування косметичного засобу з водою;
  • гарного видалення забруднень;
  • видалення залишків стайлінгових засобів.

Безсульфатні шампуні фізично не здатні очистити локони від значної кількості шкірного сала, а тим більш від залишків лаку, пінки, гелю чи мусу.

У складі шампуней можуть бути присутні різні сульфати, зокрема:

  • SLS — лаурилсульфат натрію або англійською sodium lauryl sulfate чи SDS — додецилсульфат натрію або англійською sodium dodecyl sulfatе. Мають найбільш виражені очищувальні властивості.
  • SLES — лауретсульфат натрію або англійською sodium laureth sulfat та ALS — лаурет сульфат амонію або англійською ammonium laureth sulfate. Ці сульфати вважаються менш агресивними та більш щадними до захисних бар'єрів шкіри.

Варто відзначити, що сульфати містяться виключно у складі шампунів. Їх немає у кондиціонерах, бальзамах, масках та інших доглядових засобах.

Чому сульфати вважаються потенційно небезпечними?

Молекули абсолютно всіх сульфатів здатні вбудовуватися всередину ліпідного бар'єра нашої шкіри, що може призводити до ослаблення його функцій та підвищення проникності. Проте навіть аніонні сульфати, які вважаються найбільш агресивними (SLS та SLEC) можуть подразнювати шкіру та викликати її пошкодження лише за умови перебування на ній у високій концентрації протягом тривалого часу. Зокрема у разі нанесення розчину лаурилсульфату натрію у концентрації понад 2% вже через добу шкіра може стати запаленою. А у разі більшої концентрації та більш тривалого перебування вірогідність подразнення буде зростати. До того ж такий тривалий вплив може негативно впливати на волосяні фолікули та викликати появу комедонів.

Щоб запобігти пересушуванню волосся за використання сульфатів варто обов’язково використовувати й інші доглядові засоби, зокрема кондиціонери, бальзами, маски. Корисними теж можуть бути олії для волосся, ампули з розчинами для безпосереднього нанесення на шкіру тощо.

Проте варто враховувати, що у косметичних засобах (серед яких і шампуні) можуть використовуватися лише найбезпечніші різновиди сульфатів. До того ж їхня концентрація контролюється на державному рівні. Тому потенційна шкода цих речовин для здоров'я шкіри голови є дуже перебільшеною.

Безпечні шампуні з сульфатами

Навіть перевірені виробники, які позиціюють себе як справжніх експертів у косметичних засобах для волосся, та пропонують продукцію високого рівня якості, не відмовляються від використання сульфатів. Проте вони зазвичай віддають перевагу найбільш безпечним сульфатам і суворо контролюють їх кількість. Зокрема серед найкращих шампунів із вмістом сульфатів знаходяться:

  • VITAEL DRY HAIR HYDRATING SHAMPOO. Зволожувальний шампунь від відомого італійського бренду, що з ретельністю та серйозністю ставиться до створення своєї продукції (вона до речі відповідає актуальним європейським стандартам якості). Містить багато зволожувальних та доглядових компонентів, зокрема арганову олію та кератин. Ці речовини ефективно усувають сухість, сприяють інтенсивному живленню, дарують пасмам м'якість і блиск. Антиоксидантна формула засобу до того ж забезпечує надійний захист від факторів зовнішнього середовища та травматичних вільних радикалів. Шампунь VITAEL DRY HAIR HYDRATING SHAMPOO рекомендований для всіх типів волосся, а виробник стверджує, що він залишається ефективним та безпечним навіть у разі частого застосування.
  • deeply Normalizing Shampoo. Такий засіб буде відмінною знахідкою для всіх, кого турбує надмірна жирність шкіри голови. У його складі міститься екстракт чайного дерева, що має потужні себорегулюючі властивості — за його використання сальні залози починають виробляти менше жирів, тому волосся брудниться не так швидко. Ще deeply Normalizing Shampoo містить антисептичні та кондиціонуючі компоненти, тому допомагає уникнути себореї і запалення. Водночас він не сушить шкіру та волосся, залишає пасма м'якими, доглянутими і слухняними.

Для більшості жінок якісні сульфатні засоби є абсолютно безпечними. І не варто переживати через особливості їх складу. Вони забезпечують гарне очищення та можуть додатково доглядати за волоссям. Сульфати можуть викликати негативні реакції лише у невеличкого відсотка споживачів. І таким людям варто звернути свою увагу на безсульфатні мийні засоби.

Кому варто все ж уникати засобів із сульфатами?

Через те, що сульфати у складі шампунів ретельно очищують пасма та шкіру голови, вони видаляють і сальний секрет, що продукується сальними залозами. І у деяких людей така дія може викликати відчуття сухості та подразнення. Зазвичай найбільш страждають від надмірного очищення саме ті люди, що мають надміру суху або чутливу шкіру, а також є схильними до алергічних реакцій.

Інколи сульфати можуть викликати негативні реакції у людей з дерматологічними хворобами, наприклад, екземою чи псоріазом. На фоні використання шампунів з такими речовинами у них може виникати свербіж шкіри голови, почервоніння та мікротріщини. Проте такі неприємні симптоми можуть спостерігатися й за використання безсульфатних засобів. Тому вибір шампуню за дерматологічних проблем краще довірити лікарю або спеціалісту-трихологу.

Найкращі безсульфатні шампуні

Серед гарних шампунів, на які варто звернути увагу власницям сухого волосся та чутливої шкіри:

  • Mimare Moisturization Shampoo. Це зволожувальний засіб, який призначений спеціально для догляду за сухими та кучерявими пасмами. Він забезпечує відмінну м'якість локонів, сприяє їх зволоженню та полегшує розчісуванню. Містить комплекс природних компонентів, зокрема екстракт огірка, який має потужні зволожувальні властивості, та олію льону, що живить, глибоко зволожує та дарує потужний блиск. Всі ці компоненти роблять пасма не тільки чистими, а й доглянутими, більш шовковистими та сприяють відновленню.
  • deeply Sulfate-free Shampoo. Такий засіб рекомендовано використовувати для ніжного догляду за волоссям з чутливою та сухою шкірою. Його активні компоненти забезпечують м'якість та блиск пасм, сприяють натуральному блиску, збільшенню міцності та оздоровленню. Зокрема у складі deeply Sulfate-free Shampoo містяться рослинні екстракти (липи та календули), які зволожують волосся, сприяють відновленню природного кольору та зменшують подразнення. А ще він містить кокосову олію та пантенол, які розплутують скуйовджені пасма та роблять їх більш слухняними.

Безсульфатні шампуні не здатні сушити волосся та шкіру голови, також вони не впливають на гідроліпідний баланс. Проте потреба у них є далеко не у всіх споживачів.

При виборі шампуню варто враховувати індивідуальні особливості локонів та шкіри. І підібрати ідеальний засіб для миття голови та інші товари для догляду за волоссям можна в нашому інтернет-магазині ZAYA.COM.UA. Тут зібрано відмінний асортимент різних засобів, які будуть корисними для повсякденного очищення, зволоження, живлення або відновлення. А досвідчені консультанти допоможуть зробити правильний вибір — у разі потреби зверніться до нас за консультацією.