Шкіра голови мало чим відрізняється від шкірного покриву на інших ділянках тіла. Вона також має залози, що виробляють шкірний жир, може ставати сухою через недостатнє зволоження, страждати від жорсткої води та надміру агресивних компонентів косметики. Попри ці всі моменти турботі про неї зазвичай приділяють менше уваги, ніж, наприклад, догляду за шкірою обличчя чи волоссям. А саме від здоров'я та доглянутості шкіри голови залежить стан локонів. Якщо ігнорувати правила догляду, можна зіткнутися не тільки з відчуттям дискомфорту, подразненням, погіршенням стану волосся, а й з серйозними дерматологічними хворобами.

Особливості догляду за шкірою голови

Перед тим як роздумувати про тонкощі догляду за шкірою голови, варто дізнатися про її особливості. Адже у цій зоні шкірний покрив дещо відрізняється від шкіри на інших ділянках тіла.

  1. По-перше, він є більш товстим, ніж на інших ділянках. Це пояснюється великою кількістю волосяних фолікулів, що знаходиться на голові. Вони потребують активного кровообігу задля інтенсивного живлення. До того ж тут знаходиться дуже багато сальних залоз — вони продукують шкірне сало, яке захищає волосся та епідерміс від негативного впливу зовнішніх факторів. Проте, якщо діяльність сальних залоз порушується, шкіра стає схильною до надмірної жирності та дерматологічних хвороб, зокрема себореї. У такому разі догляд за нею має відбуватися під контролем дерматолога або трихолога.
  2. По-друге, шкіра голови має підвищену чутливість. Це пояснюється наявністю на ній значної кількості нервових закінчень. Вони передають мозку інформацію щодо температури навколишнього середовища, тиску чи болі. Через це шкіра голови може дуже чутливо реагувати на компоненти косметичних засобів чи на прямий вплив сонячних променів. Також їй шкодять й низькі температури. А якщо страждає шкіра, це впливає й на функції волосяних фолікулів, локони стають більш тьмяними, сохнуть, слабшають, можуть випадати. Саме тому догляд за шкірою голови має бути дуже дбайливим та відбуватися лише за допомогою спеціальних засобів, які підходять до конкретного типу шкіри. Якщо використовувати засоби, які мають інше призначення, можна спровокувати порушення мікробіому шкірного покриву. Тому сучасні спеціалісти-трихологи, перукарі та косметологи не рекомендують наносити на шкіру бальзами, кондиціонери та маски для волосся — варто робити відступ мінімум на 2 сантиметри. Також краще відмовитись від використання народних рецептів — миття голови хлібом чи яєчним жовтком, нанесення соку з цибулі тощо.

А що буде справді корисним для шкіри, так це якісне, своєчасне та водночас помірне очищення за допомогою шампуню. Варто обирати дійсно якісні засоби: для нормальної та чутливої шкіри голови - безсульфатні засоби, а для жирної - сульфатні. Також періодично варто балувати шкіру за допомогою більш активних очищувальних засобів, наприклад пілінгу чи скрабу. А після миття голови можна забезпечити шкірі додатковий догляд та використати спеціальний тонік чи сироватку. Такі засоби можуть мати зволожувальні властивості, прибирати надмірну чутливість, боротися з сухістю чи навпаки, жирністю.

Пілінги для шкіри голови

Пілінг — це косметичний засіб, який забезпечує глибоке очищення шкіри. Він видаляє ороговілі частинки та стимулює активне оновлення клітин епідермісу.

Як ми вже говорили трохи вище, на шкірі голови є багато сальних залоз. Вони виділяють себум (шкірний жир), що склеюється з клітинами відмерлого епідермісу та залишками косметичних засобів. В результаті утворюється кірка, що може виглядати як лупа.

Пілінг пом'якшує такі утворення та видаляє їх, завдяки цьому шкіра стає чистою, зникає свербіж. Також після такого догляду поживні речовини з інших засобів для догляду засвоюються краще.

За принципом дії різні пілінги не дуже відрізняються один від одного. Проте варто нагадати, що засоби для обличчя точно не підходять для шкіри голови. Вони можуть пересушити шкіру, посилити лупу, забрати блиск тощо.

Пілінг для шкіри голови не варто використовувати у разі:

  1. наявності на шкірі пошкоджень, ранок тощо
  2. нещодавнього фарбування — краще почекати 3 тижні
  3. дерматологічних хвороб

Варто враховувати, що пілінг та очищувальний шампунь (засіб глибокої дії) — це різні речі. Пілінг сприяє очищенню шкіри голови, а шампунь — волосся. Такий засіб зазвичай використовують спеціалісти для підготовки локонів до ботоксу, кератину тощо.

Які обрати пілінги для шкіри голови?

Обираючи пілінг для домашнього догляду, варто віддати перевагу засобу від перевірених брендів, які вже давно знаходяться на ринку та мають гарну репутацію. Чудовим вибором може бути:

  1. Deeply Refreshing Scalp Peeling Це продукція українського бренду, яка забезпечує ретельне та водночас м'яке очищення шкіри голови. Вона має унікальний склад, зокрема поєднує екстракти кореня імбиру, листя м'яти та справжнього алое вера. Завдяки таким компонентам шкіра голови глибоко очищається, відбувається детоксикація та покращується кровообіг — це сприяє прискоренню росту локонів та покращує їх загальний стан. Виробник рекомендує використовувати засіб згідно з інструкцією на упакуванні 3-5 разів на місяць.
  2. Insight Rebalancing Scalp Exfoliating Cream Це ніжний крем-пілінг відомого італійського виробника, який ідеально підходить для дівчат з жирною шкірою волосся. В його складі — ефірна олія чайного дерева, рослинні екстракти лаванди й шавлії. Комплекс активних компонентів сприяє якісному очищенню шкіри, видаленню лупи та надлишків жиру. До того ж пілінг допомагає нормалізувати активність сальних залоз та сприяє зміцненню волосків.

Після використання пілінгу волосся варто ретельно промити.

Скраби для волосся

Скраби — це засоби, які забезпечують глибоке очищення та відлущування завдяки механічному впливу (пілінги діють завдяки хімічній реакції). Вони містять дрібні часточки, що діють безпосередньо на шкіру. Скраби ідеально підходять для тих, хто хоче досягти ідеального очищення — буквально “до скрипу” та отримати додатковий об'єм.

Серед переваг таких засобів — більш інтенсивний масажний ефект, який сприяє посиленню мікроциркуляції крові та покращенню живлення волосяних фолікулів. Тому скраби можуть виявитися більш ефективними для тих, хто хоче стимулювати зростання волосся та зменшити випадання. Проте у разі надмірної активності сальних залоз застосовувати їх варто з обережністю — активна стимуляція шкіри може посилювати виділення шкірного сала. Але існують засоби з себорегулюючими компонентами, що можуть підійти й дівчатам з жирним волоссям.

Варто враховувати, що використання скрабів може призвести до травматизації шкіри — до виникнення мікротравм. Такі негативні наслідки можуть спостерігатися в осіб з підвищеною чутливістю або у разі дуже активного скрабування. А травми на шкірі — це не тільки неприємно. Мікропошкодження можуть стати вхідними воротами для інфекції. Тому використовувати скраби треба з обережністю.

Який скраб для волосся обрати?

Щоб скрабування було комфортним, безпечним та ефективним, краще обрати засоби для професійного догляду. Це може бути:

  1. Deeply Scalp Scrub with Apricot Kernel Це справжній шедевр косметологічного мистецтва. Він здатен забезпечити якісний догляд, глибоке очищення, видалення залишків стайлінгу та силіконів. До того ж він відлущує відмерлі клітини та сприяє регуляції роботи сальних залоз. Серед його компонентів — морська сіль, багата корисними мінералами, та дрібні частинки абрикосової кісточки, що гарантують ніжний догляд та високоефективне видалення забруднень.
  2. Mr.Scrubber Hair Scrub Menthol Oil Цей засіб не просто глибоко очищає шкіру голови. Він ще до всього залишає після себе приємну прохолоду та відчуття свіжості. За його використання покращується живлення волосяних фолікулів, активується зростання волосся, з'являється довгоочікуваний блиск та неймовірний об'єм. Такий ефект досягається завдяки детально продуманій рецептурі, зокрема завдяки наявності у складі ментолового масла та зміцнювального кератину.

Скраби для догляду за шкірою голови варто використовувати не частіше одного разу на тиждень. А у разі сухого волосся — й рідше, раз в 10-12 днів.

Інші особливості догляду за шкірою голови

Волосся, як магніт, притягують до себе бруд — через постійне тертя вони електризуються та отримують позитивний заряд. І до них просто липнуть негативно заряджені частинки пилу. Ситуація погіршується через безперебійне вироблення себуму, який під час розчісування розподіляється по пасмах. Шкіра голови забруднюється особливо сильно, і звісно це не несе їй ніякої користі. Тому експерти радять мити голову регулярно, навіть у разі сухої шкіри голови.

І тут важливо звертати увагу на:

  1. Температуру води. Від холодної води шкіра отримує стрес, а бруд не пом'якшується, тому позбавитись від нього, особливо в гирлах волосяних фолікулів — там, де накопичується себум та бруд, - видається проблематичним. Отже, температура води має бути досить високою — на рівні 36-37 °С. Саме у такій воді краще за все піняться шампуні. Проте варто відзначити, що надміру гаряча вода теж є шкідливою. Вона активує процеси кровообігу, відкриває пори та сприяє збільшення вироблення себуму. Регулярний вплив гарячих температур призводить до гіперфункції сальних залоз.
  2. Жорсткість води. Надміру жорстка вода змінює роботу косметичних засобів в гіршу сторону. Тому у разі підвищеної жорсткості, варто вибрати шампунь з компонентами, які будуть її трохи пом'якшувати. Це засоби з нейтральним рівнем кислотності — 5,5 рН.
  3. Шампунь. Засіб для очищення волосся має відповідати актуальним потребам волосся та його типу. Спеціалісти одностайно не рекомендують використовувати так звані сухі шампуні, адже вони сильно забивають пори та не забезпечують справжньої чистоти — дають лише коротривалий візуальний ефект. Їх використання може призвести до появи лупи, дерматиту, себореї тощо. Якщо ж без таких засобів не обійтись, після них варто очистити шкіру голови за допомогою пілінгу чи скрабу — поза звичайним графіком.

Після миття голови варто використовувати додаткові засоби догляду за волоссям - бальзам або кондиціонер. Також раз на 5-7 днів можна наносити маску. Всі ці засоби, як ми вже говорили, наносяться виключно з відступом у декілька сантиметрів від шкіри голови.

Також на здоров’я шкіри голови можуть впливати:

  1. Сироватки для шкіри голови. Це засоби, які можна використовувати після пілінгу та миття голови для глибокого догляду та вирішення різних трихологічних проблем. Вони мають концентрований склад, можуть містити вітаміни, мінерали, корисні олії, рослинні екстракти тощо. Вони можуть боротися з випадінням чи сухістю, впливати на сальні залози, стимулювати активність волосяних фолікулів тощо.
  2. Правильність сушки. Насправді відмова від використання фену не приносить користі волоссю та шкірі голови. Й навіть більше, якщо залишати волосся мокрим (особливо лягати в ліжко з мокрою головою чи тривалий час ходити в тюрбані з рушника), можна постраждати від грибкових хвороб шкіри голови (тої ж себореї) та пересушити волосся. Тому сучасні експерти наполегливо рекомендують сушити волосся феном — на низьких температурах та з використанням термозахисту. Це допоможе зберегти локони та покращити стан шкіри голови.
  3. Розчісування. Правильне розчісування допомагає зберегти привабливий вигляд волосся, стимулює приплив крові до коренів, покращує функції сальних залоз, сприяє видаленню відмерлих клітин з поверхні шкіри голови та навіть стимулює процеси зростання волосся. Проте є нюанси — часте розчісування волосся, схильного до надмірної жирності, призводить до ще більшої активації сальних залоз, а кучеряве волосся й більше варто розчісувати лише вологим — пальцями, або спеціальним гребінцем. Тому дуже важливо розібратися, який догляд буде оптимальним саме для вашого волосся та підібрати спеціальні аксесуари згідно з його потребами.
  4. Зачіска. Шкіра голови може дуже страждати від постійного носіння тугих кіс чи хвостиків. Також їй можуть зашкодити шпильки та інші аксесуари для волосся, які можуть завдавати механічних ушкоджень (подряпин та ін.). Тому трихологи рекомендують регулярно змінювати зачіску та дозволяти волоссю відпочити від тугого плетіння.

Догляд за шкірою голови — це комплекс процедур та правил. Він допомагає покращити стан волосся, стимулювати його зростання та запобігти виникненню різних дерматологічних й трихологічних проблем.